Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 (Kemahiran Membaca)
Penulis: Muhammad Al Afzan bin Ali Hussin
Mata Pelajaran
|
:
|
Bahasa Melayu (SK)
| |||
Kelas
|
:
|
5 USM
| |||
Bilangan Murid
|
:
|
33 orang
| |||
Tarikh/Hari
|
:
|
7 Ogos 2018 / Selasa
| |||
Masa
|
:
|
10:00 – 11:00 pagi (60 minit)
| |||
Tema
|
:
|
6 – Pertanian dan Penternakan
| |||
Unit
|
:
|
18 – Era Biodiversiti
| |||
Tajuk
|
:
|
Terumbu Karang
| |||
Standard Kandungan
|
:
|
2.5
|
Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul
| ||
Standard Pembelajaran
|
:
|
2.5.2
|
Membaca, memahami dan menaakul maklumat yang terdapat dalam bahan puisi dengan betul
| ||
Objektif Pembelajaran
|
:
|
Pada akhir proses pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
i. Melafazkan pantun empat kerat berdasarkan pantun “Terumbu Karang” dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kelebihan terumbu karang berdasarkan pantun “Terumbu Karang” dengan betul
iii. Menyatakan sekurang-kurang tiga daripada lima cara untuk melindungi terumbu karang berdasarkan pantun “Terumbu Karang” dalam bentuk poster dengan betul
| |||
Sistem Bahasa
|
:
|
Morfologi
| |||
Sintaksis
| |||||
Sistem Ejaan
| |||||
Sebutan dan Intonasi
|
Melafazkan pantun
| ||||
Kosa Kata
|
Terumbu karang, habitat, alga
| ||||
Peribahasa
| |||||
Kemahiran Bahasa
|
:
|
Kemahiran membaca
| |||
Elemen Merentas Kurikulum
|
:
|
Ilmu
|
Sains
| ||
Kemahiran
|
Kemahiran mendengar dan bertutur, kemahiran menulis
| ||||
Nilai Murni
|
Kerjasama, keberanian, kejujuran dan kerjasama
| ||||
Patriotisme
| |||||
Peraturan Sosiobudaya
| |||||
Sains dan Teknologi
|
Pengetahuan biologi marin
| ||||
Pendidikan Alam Sekitar
|
Penjagaan terumbu karang
| ||||
Kreativiti dan Inovasi
|
Menghasilkan poster cara-cara untuk melindungi terumbu karang
| ||||
Keusahawanan
| |||||
TMK
|
Penggunaan peralatan TMK
| ||||
Kepelbagaian Kaedah dan Teknik
|
:
|
Tematik
|
Pembelajaran berasaskan tema
| ||
Kemahiran Berfikir
|
Menjana idea, menghubung kait, mengaplikasi dan merumus
| ||||
Kecerdasan Pelbagai
|
Visualisasi, interpersonal, intrapersonal, verbal linguistik
| ||||
Didik Hibur
|
Melafazkan pantun
| ||||
Koperatif
|
Aktiviti berkumpulan
| ||||
Kontekstual
|
Pembelajaran berasaskan pengetahuan sedia ada
| ||||
Konstruktivisme
|
Menyenaraikan kelebihan terumbu karang
| ||||
BCB
|
Mengingat, mencatat nota, kemahiran mendengar
| ||||
Strategi Pengajaran
|
:
|
Berpusatkan guru, berpusatkan murid dan berpusatkan bahan
| |||
Pengetahuan Sedia Ada
|
:
|
Sebelum pembelajaran dan pemudahcaraan, murid tahu:
i. Cara untuk melafazkan pantun dengan betul
ii. Mencari isi penting berdasarkan teks
| |||
Alat Bantu Mengajar
|
:
|
Papan putih mini, pelekat, komputer riba, pembesar suara, kad manila, pena penanda,
| |||
Bahan Bantu Mengajar
|
:
|
Kad cantuman, kad trafik, pantun “Terumbu Karang”, audio, lembaran kerja, sampul soalan, kad soalan
| |||
Elemen PAK21
|
:
|
Kreatif
|
Menyatakan cara untuk menjaga terumbu karang
| ||
Kritis
|
Menyenaraikan kelebihan terumbu karang
| ||||
Kolaboratif
|
Aktiviti berkumpulan
| ||||
Komunikasi
|
Pembentangan secara berkumpulan
| ||||
Pentaksiran Bilik Darjah
|
:
|
i. Murid melafazkan pantun empat kerat berdasarkan pantun “Terumbu Karang” dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul secara berkumpulan.
ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kelebihan terumbu karang berdasarkan pantun “Terumbu Karang” dengan betul secara individu.
iii. Menyatakan sekurang-kurang tiga daripada lima cara untuk melindungi terumbu karang berdasarkan pantun “Terumbu Karang” dalam bentuk poster dengan betul secara berkumpulan.
| |||
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pembelajaran dan Pemudahcaraan
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Mencantumkan kad cantuman
Soalan
· Apakah gambar yang kamu dapat lihat?
Cadangan Jawapan
· Terumbu karang
|
1. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan.
2. Wakil setiap kumpulan tampil ke hadapan untuk mengambil sampul yang berisi kad cantuman.
3. Murid secara berkumpulan mencantumkan kad cantuman mengikut kreativiti masing-masing di atas papan putih mini.
4. Kumpulan yang selesai mencantumkan kad cantuman mengangkat kad trafik berwarna hijau.
5. Murid bersoal jawab dengan guru tentang kad cantuman yang telah dicantumkan.
6. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
|
ABM
· Papan putih mini
· Pelekat
BBM
· Kad cantuman
· Kad trafik
EMK
· Sains
KP
· Visualisasi
KB
· Menghubung kait
Pendekatan
· Kontekstual
Nilai
· Kerjasama
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Melafazkan pantun empat kerat
· Pantun “Terumbu Karang”
Kosa Kata
· Terumbu karang
· Habitat
· Alga
|
1. Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.
2. Guru mengedarkan pantun “Terumbu Karang” kepada murid.
3. Murid mendengar cara untuk melafazkan pantun “Terumbu Karang” menerusi bahan audio.
4. Setiap kumpulan diminta untuk melafazkan pantun "Terumbu Karang" dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul secara bergilir-gilir.
5. Setiap kumpulan dibimbing oleh guru untuk melafazkan pantun dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
6. Murid secara sukarela melafazkan pantun secara individu.
|
ABM
· Komputer riba
· Pembesar suara
BBM
· Pantun “Terumbu Karang”
· Audio
· Kad trafik
EMK
· TMK
KP
· Interpersonal
KB
· Menjana idea
Pendekatan
· Deduktif
Nilai
· Keberanian
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Menyenaraikan kelebihan terumbu karang
|
1. Guru mengarahkan murid untuk membaca pantun “Terumbu Karang” secara mentalis.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
3. Murid menyenaraikan kelebihan terumbu karang berdasarkan pantun “Terumbu Karang” pada lembaran kerja.
4. Murid dan guru bersama-sama membincangkan jawapan.
5. Murid menyemak jawapan dengan bimbingan guru.
|
BBM
· Pantun “Terumbu Karang”
· Lembaran kerja
· Kad trafik
EMK
· Nilai Murni
KP
· Intrapersonal
KB
· Menghubung kait
Pendekatan
· Konstruktivisme
Nilai
· Kejujuran
|
Langkah 3
(25 minit)
|
Menyatakan cara melindungi terumbu karang dalam bentuk poster
|
1. Murid kembali duduk dalam kumpulan yang telah ditetapkan.
2. Wakil setiap kumpulan tampil ke hadapan untuk mencabut sampul soalan.
3. Murid secara berkumpulan menyatakan cara melindungi terumbu karang dalam bentuk poster berdasarkan kad soalan.
4. Kumpulan yang selesai menghasilkan poster cara melindungi terumbu karang mengangkat kad trafik berwarna hijau.
5. Murid secara berpasangan membentangkan hasil kerja secara “Gallery Walk”
6. Murid dan guru bersama-sama membincangkan jawapan.
7. Guru memberi penilaian terhadap pembentangan murid.
|
ABM
· Kad manila
· Pena penanda
· Pelekat
BBM
· Sampul soalan
· Kad soalan
· Kad trafik
EMK
· Kreativiti dan Inovasi
KP
· Interpersonal
KB
· Mengaplikasi
Pendekatan
· Koperatif
Nilai
Kerjasama
|
Penutup
(5 minit)
|
Penutup Sosial
· Menyanyikan pantun “Terumbu Karang”
|
1. Guru menyanyikan satu rangkap pantun “Terumbu Karang” menggunakan melodi lagu “Rasa Sayang Hei”.
2. Murid bersama-sama guru menyanyikan pantun “Terumbu Karang”.
3. Guru menerapkan nilai murni kepada murid.
4. Guru memberi pujian kepada murid.
|
ABM
· Komputer riba
· Pembesar suara
BBM
· Pantun “Terumbu Karang”
· Audio
EMK
· Nilai murni
KP
· Interpersonal
KB
· Mengaplikasi
Pendekatan
· Didik hibur
Nilai
· Keberanian
|
Ulasan
Catat Ulasan