Rancangan Pengajaran Harian Matematik KSSR Tahun 5 (Masa dan Waktu)
Penulis: Muhammad Al Afzan bin Ali Hussin
Mata Pelajaran
|
:
|
Matematik (SK)
|
|
Kelas
|
:
|
5 USM
|
|
Bilangan Murid
|
:
|
33 Orang
|
|
Tarikh / Hari
|
:
|
30 Ogos 2018 /
Khamis
|
|
Masa
|
:
|
06:40 – 07:40
pagi (60 minit)
|
|
Bidang
Pembelajaran
|
:
|
Sukatan dan
Geometri
|
|
Tajuk
|
:
|
11 – Masa dan
Waktu
|
|
Standard
Kandungan
|
:
|
11.2
|
Penambahan
Masa
|
Standard
Pembelajaran
|
:
|
(i)
|
Menambah
hingga tiga masa melibatkan:
a)
Tahun
dan dekad
b)
Tahun
dan abad
|
Objektif
Pembelajaran dan Pemudahcaraan
|
:
|
Pada
akhir proses pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
i.
Menambah
hingga tiga masa melibatkan tahun dan dekad, tahun dan abad.
ii.
Menjawab
sekurang-kurangnya dua daripada tiga soalan lembaran kerja penambahan unit
masa dengan betul.
|
|
Pengetahuan
Sedia Ada
|
:
|
Sebelum
pembelajaran dan pemudahcaraan, murid tahu:
i.
Menyelesaikan
masalah yang melibatkan operasi tambah.
ii.
Menukar
unit masa yang melibatkan saat, minit, jam, hari, minggu dan bulan, tahun dan
dekad.
|
|
Strategi
Pengajaran
|
:
|
Pendekatan
kontekstual, pendekatan induktif, perbincangan, koperatif dan soal jawab
|
|
Alat Bantu
Mengajar
|
:
|
Papan putih, kad
manila, pena penanda, papan putih mini, komputer riba, pembesar suara,
projektor
|
|
Bahan Bantu
Mengajar
|
:
|
Kad trafik,
lembaran kerja, paparan slaid
|
|
Kemahiran
Berfikir
|
:
|
Menjana idea,
menghubung kait, mengaplikasi, merumus
|
|
Nilai-nilai
Murni
|
:
|
Keberanian, kejujuran,
kerjasama
|
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pembelajaran dan
Pemudahcaraan
|
Catatan
|
Set
Induksi
(5
minit)
|
Menulis
umur
Soalan
Bagaimanakah
cara untuk mencari jumlah umur ahli kumpulan kamu?
|
1.
Murid
dibahagikan kepada enam kumpulan.
2.
Setiap
kumpulan diberikan pena penanda dan papan putih mini.
3.
Murid
secara berkumpulan menulis umur papa papan putih mini.
4.
Guru
bertanya kepada murid tentang cara untuk mencari jumlah umur ahli kumpulan
mereka.
5.
Guru
mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran.
|
ABM
·
Papan
putih mini
·
Pena
penanda
·
Projektor
·
Komputer
riba
·
Pembesar
suara
BBM
·
Kad
trafik
·
Paparan
slaid
EMK
·
TMK
KP
·
Verbal
linguistik
KB
·
Menjana
idea
Strategi
·
Kontekstual
Nilai
·
Kerjasama
|
Langkah
1
(15
minit)
|
Memahami
penambahan hingga tiga masa melibatkan tahun dan dekad, tahun dan abad
|
1.
Guru
memaparkan soalan penambahan masa menerusi paparan slaid.
2. Guru menerangkan cara untuk
melakukan penambahan tiga masa melibatkan tahun dan dekad, tahun dan abad
kepada murid menggunakan Kit TamToUp
3.
Murid
secara sukarela menjawab soalan penukaran unit masa melibatkan tahun dan abad
pada papan putih berdasarkan soalan pada paparan slaid.
4.
Murid
dan guru bersama-sama membincangkan jawapan.
|
ABM
·
Papan
putih
·
Pena
penanda
·
Komputer
riba
·
Pembesar
siara
·
Projektor
BBM
·
Paparan
Slaid
·
Kit
TamToUp
·
Kad
trafik
EMK
·
Kreativiti
dan Inovasi
KP
·
Logikal
·
Verbal
linguistik
KB
·
Menjana
idea
·
Menghubung
kait
Strategi
·
Induktif
Nilai
·
Keberanian
|
Langkah
2
(15
minit)
|
Menambah
hingga tiga masa melibatkan tahun dan dekad, tahun dan abad
|
1.
Guru
mengedarkan lembaran kerja berkenaan penambahan hingga tiga masa melibatkan
tahun dan dekad, tahun dan abad.
2.
Murid
menjawab soalan lembaran kerja tersebut.
3.
Guru
memberi bimbingan kepada murid untuk menjawab soalan lembaran kerja.
4.
Murid
secara sukarela menulis jawapan pada papan putih.
5.
Guru
dan murid bersama-sama membincangkan jawapan.
6.
Murid
menyemak jawapan dengan bimbingan guru.
|
ABM
·
Papan
putih
·
Pena
penanda
·
Komputer
riba
·
Pembesar
suara
·
Projektor
BBM
·
Lembaran
kerja
·
Kad
trafik
·
Kit
TamToUp
EMK
·
Nilai
murni
KP
·
Logikal
KB
·
Mengaplikasi
Strategi
·
Perbincangan
Nilai
·
Keberanian
·
Kejujuran
|
Langkah
3
(20
minit)
|
Aktiviti
berkumpulan:
Kuiz
berkumpulan berkenaan penambahan hingga tiga masa melibatkan tahun dan dekad,
tahun dan abad
|
1.
Murid
dibahagikan kepada enam kumpulan.
2.
Setiap
kumpulan diberikan papan putih mini dan pena penanda.
3.
Guru
menerangkan prosedur pelaksanaan aktiviti berkumpulan.
4.
Murid
secara berkumpulan menjawab soalan kuiz yang guru paparkan menerusi paparan
slaid pada papan putih mini secara bergilir-gilir
5.
Murid
dan guru bersama-sama membincangkan jawapan.
6.
Guru
memberi markah kepada setiap kumpulan.
|
ABM
·
Papan
putih mini
·
Pena
penanda
·
Papan
putih
·
Komputer
riba
BBM
·
Paparan
slaid
·
Kit
TamToUp
·
Kad
trafik
EMK
·
TMK
KP
·
Logikal
·
Interpersonal
KB
·
Mengaplikasi
Strategi
·
Koperatif
Nilai
·
Kerjasama
|
Penutup
(5
minit)
|
Penutup kognitif
Soalan
i.
Apakah
yang telah kamu pelajari?
|
1.
Murid
menyatakan perkara yang telah dipelajari pada hari ini.
2.
Murid
menyatakan cara untuk menambah hingga tiga masa melibatkan tahun dan dekad,
tahun dan abad
3.
Guru
dan murid bersama-sama merumuskan isi pelajaran.
4.
Guru
memberikan kerja rumah kepada murid.
|
BBM
·
Kad
trafik
EMK
·
Nilai
murni
KP
·
Verbal
linguistik
KB
·
Merumus
Strategi
·
Soal
jawab
Nilai
·
Keberanian
|
Ulasan
Catat Ulasan