Rancangan Pengajaran Harian Matematik KSSR Tahun 1 (Tajuk Panjang)
Mata
Pelajaran
|
:
|
Matematik
(SK)
|
Kelas
|
:
|
1 Ixora
|
Masa
|
:
|
02:00 – 03:00
petang (1 jam)
|
Bilangan
Murid
|
:
|
25 orang (10
lelaki, 15 perempuan)
|
Tajuk
|
:
|
Panjang
|
Standard
Kandungan
|
:
|
6.1 Menggunakan
Unit Relatif untuk Mengukur Panjang
|
Standard
Pembelajaran
|
:
|
(a)
Membuat
pengukuran objek menggunakan unit bukan piawai.
(b)
Membanding
dua atau lebih ukuran objek mengunakan unit bukan piawai.
(c)
Menggunakan
dan mempelbagaikan perbendaharaan kata ukuran panjang dalam konteks.
|
Objektif Pembelajaran
|
:
|
Pada
akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
(a)
Menggunakan
unit relatif untuk mengukur panjang
|
Bahan Bantu
Mengajar
|
:
|
Pensel,
pemadam, riben, klip kertas, jadual, slaid, lembaran kerja, kepingan manila
kad, tayangan video, pelekat nombor.
|
Langkah Pengajaran
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5
minit)
|
Menonton
video berkenaan dengan pengukuran unit bukan piawai.
Contoh
soalan:
· Nyatakan nama unit bukan
piawai untuk mengukur panjang.
· Bandingkan kedua-dua
objek, yang mana panjang dan yang mana pendek?
|
· Guru menayangkan video
“Mengenali Ukuran Panjang’ menerusi paparan slaid kepada murid.
· Murid menonton video yang
guru tayangkan.
· Guru bersoal jawab dengan
murid berdasarkan video yang telah ditayangkan
· Guru mengarahkan murid
untuk mengeluarkan sebatang pensel dan pemadam.
· Murid diminta membanding
beza kedua-dua objek tersebut.
· Guru bersoal jawab dengan
murid tentang perbezaan objek tersebut.
|
Strategi/Teknik:
Soal
Jawab, demonstrasi
Nilai:
Keyakinan
KBKK:
Menjana
idea, membanding beza
BBM:
Video,
paparan slaid, pensel, pemadam.
|
Langkah 1
(15
minit)
|
Mengukur
Objek Menggunakan Unit Bukan Piawai
Contoh
soalan:
· Adakah jawapan kamu
berbeza dengan jawapan kawan kamu?
· Mengapa kenapa berbeza?
|
· Murid diminta duduk dalam
kumpulan kecil secara bertiga.
· Guru memberikan kepingan
kad manila yang sama panjang kepada setiap kumpulan kecil.
· Guru meminta murid
mengukur jumlah pensel yang diperlukan supaya sama panjang dengan kepingan
kad manila yang diberikan.
· Guru bertanya kepada
murid sama ada jawapan mereka sama atau tidak.
· Guru memberikan
penerangan tentang perbezaan jawapan murid.
· Guru menayangkan gambar
pokok menerusi paparan slaid.
· Murid dipilih secara
rawak oleh guru untuk mengukur kepanjangan gambar dalam paparan slaid
menggunakan jengkal.
· Murid diminta menulis
pada papan tanda dihadapan kelas berdasarkan bilangan jengkal yang digunakan.
· Guru membetulkan cara
murid melakukan pengukuran sekiranya salah.
|
Strategi/Teknik:
Perbincangan,
Soal Jawab
Nilai:
Ketelitian
KBKK:
Membanding
beza
BBM:
Kepingan
kad manila, pensel, paparan slaid.
|
Langkah 2
(20
minit)
|
Membanding
Objek Menggunakan Unit Bukan Piawai
|
· Guru membahagikan murid
kepada 3 kumpulan.
· Guru mengedarkan 3 riben
yang berlainan warna dan klip kertas kepada setiap kumpulan.
· Murid diminta mengukur
riben dengan menggunakan klip kertas.
· Murid merekodkan ukuran
tersebut dalam jadual yang diberikan.
· Guru meminta wakil setiap
kumpulan untuk menulis jawapan mereka pada paparan slaid yang disediakan.
· Guru mengarahkan murid
berbincang bagi membandingkan panjang riben yang diberikan.
· Murid diminta menyusun
daripada panjang ke pendek, pendek ke panjang.
|
Strategi/Teknik:
Pembelajaran
Konstruktivisme
Nilai:
Kerjasama,
teliti
KBKK:
Membanding
beza
BBM:
Riben,
klip kertas, jadual, paparan slaid, pelekat nombor
|
Langkah 3
(15
minit)
|
Mengukur
Menggunakan Unit Bukan Piawai
|
· Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada kerja untuk dijawab secara individu.
· Murid menjawab lembaran
kerja yang diberikan oleh guru.
· Murid dipilih secara
rawak oleh guru untuk menulis jawapan di papan putih.
· Guru meminta murid untuk
menyemak jawapan secara berpasangan.
· Guru membetulkan jawapan
murid sekiranya salah.
· Guru memberikan pujian
kepada murid.
|
Strategi/Teknik:
Pembelajaran
Koperatif Struktur Berpasangan “Pair
Check”
Nilai:
Tekun
KBKK:
Mengaplikasi
BBM:
Lembaran
Kerja
Penilaian:
Formatif
|
Penutup
(5
minit)
|
Penutup
Kognitif
Contoh
soalan:
Apakah
unit piawai yang kamu telah pelajari?
|
· Guru bersoal jawab dengan
murid tentang isi pelajaran pada hari ini.
· Guru dan murid
bersama-sama merumuskan isi pembelajaran.
· Guru memberikan pujian
kepada murid.
|
Strategi/Teknik:
Soal
Jawab
Nilai:
Keyakinan
KBKK:
Merefleks
|
Ulasan
Catat Ulasan